اتحاد ملي و انسجـام اسلامي از ديدگاه آيات و روايات اسلامي

مطالب دیگر:
🔥نمونه پرسشنامه سیاهه ی ترس (نشانه های رفتاری)🔥نمونه پرسشنامه سازگاری شغلی دیویس و لافکوایست برای معلمان🔥نمونه پرسشنامه نگرش نسبت به اعتیاد🔥نمونه پرسشنامه نگرش فرزند نسبت به پدر🔥دانلود تحقیق مقاله درباره روح انسان word🔥نمونه پرسشنامه بررسی نفوذ (اعمال قدرت)🔥نمونه پرسشنامه نشانه های اختلالات روانی (SCL-R-90)🔥پاورپوینت ورشکستگی شرکت جنرال موتورز🔥پاورپوینت نردبان آسمان🔥پاورپوینت بیژن و منیژه 🔥پاورپوینت صفر تا صد ابزارشناسی🔥جزوه آموزشی مته های حفاری🔥جزوه آموزشی سلول های خورشیدی🔥پاورپوینت حقیقت بندگی 🔥پاورپوینت رایانش ابری (Cloud Computing)🔥آموزش اذان، اقامه، وضو، تیمم و نماز🔥جزوه آموزشی شیمی عمومی II🔥جزوه آموزشی نانوشیمی🔥جزوه آموزشی روش های تولید گرافن🔥جزوه آموزشی شیمی تجزیه دستگاهی🔥جزوه آموزشی ایمنی و کمک های اولیه در آزمایشگاه شیمی🔥معرفی مجتمع تولیدی شیشه آذر تبریز🔥جزوه آموزشی بهره گیری از انرژی های تجدید پذیر برای تولید انرژی الکتریکی (بیوگاز در ایران)🔥جزوه آموزشی اطلاعات ایمنی مواد شیمیایی🔥جزوه آموزشی واحد تولید اسید نیتریک

این متن شامل 31 صفحه می باشدتأكيد اسلام بر لزوم به كار گرفتن انديشه روشنگري و آگاهي بخشي و بيان حقايق براي رسيدن به اتحاد و محبت و مهرورزي نسبت به انسان ها و توجه كرامت آنها بر كسي پوشيده نيست زيرا كه فلسفه خلقت و آفرينش اميد به لطف و رحمت الهي و كمال و سعادت است. قرآن براي دستيابي به سعادت است كه به اموري اشاره مي كند كه مي‌توان از آنها به عنوان عوامل بيروني و دروني اتحاد و انسجام ياد كرد. از آنجايي كه روش و هدف واحد به عنوان اصلي ترين مؤلفه هاي اتحاد و اتفاق مطرح مي باشد و امت و جامعه بي آن، تحقق وجود نمي يابد، قرآن مسئله پذيرش كامل دين اسلام را به عنوان مهمترين عامل اتحاد در انسجام برمي شمارد، قرآن از عدم پيوستگي دروني انسان‌ها به عنوان مانع مهم اتحاد نام مي برد و از مردمان مي خواهد تا با تزكيه نفس و پيروي اصول تقوي و تقويت هنجارهاي اجتماعي اتحاد را در جامعه گسترش دهند. تأكيد قرآن بر احسان، نيكوكاري و انفاق و ديگر رفتارهاي پسنديده و معروف به عنوان تأكيد بر عوامل اتحاد است در نهايت قرآن اعتصام چنگ زدن به ريسمان الهي،‌ نظارت و كنترل همگاني و توجه به نقاط مشترك را عامل مهمي براي رهايي از تفرقه و ايجاد اتحاد و انسجام برمي شمارد.


در اين تحقيق سعي شده به عوامل ديگري كه در ايجاد اتحاد و انسجام مسلمانان مؤثر است پرداخته و اهميت اتحاد جامعه مسلمانان و آثار اتحاد و همبستگي نيز مورد بررسي قرار گيرد.


مقدمه


دين اسلام منادي توحيد و انسجام و وحدت و يگانگي است زيرا پيامبر اسلام از بعثبت تا وفات همواره در آموزش ها و تعاليم خود و در عمل، در جهت نفي تفرقه و اختلاف و تحكيم پايه هاي وحدت و همبستگي و اخوت و همدلي ميان جامعه مسلمانان گام نهاده است. اتحاد و انسجام اسلامي در متن دين و محتواي تعاليم آسماني قرآن و مكتب اسلام و همچنين در اعتقادات عمومي مسلمانان، جايگاه محكم و استواري دارد و در حد فريضه،‌ الزام آور و ضروري است. خداوند در آيات متعددي مسلمانان را به وحدت و انسجام و همبستگي سفارش نموده و از اختلاف باز مي دارد: «و اعتصمو بحبل الله جميعاً و لاتفرقوا» همگي به رشته دين خدا چنگ زده و راه هاي متفرق نرويد.


بنابراين بزرگترين محور وحدت و انسجام، دستورات الهام بخش خداوند در قرآن كريم است كه به وسيله پيامبر اعظم (ص) به مسلمانان ابلاغ شده است. سرپيچي از دستورات خداوند شرك محسوب شده و مايه اختلاف و تفرقه مي شود و علت اصلي تفرقه ميان مسلمانان در عدم پيروي از دستورات الهام بخش الهي است. در عصر حاضر امام خميني (ره) وحدت كلمه را ضروري ترين نياز براي مسلمانان معرفي نموده است. سپس مقام معظم رهبري (مدظله العالي) با حساسيت ويژه اي در طول سال هاي ولايت و رهبري خويش، خط مشي ها و نقطه نظرات كليدي و راهبردي را جهت انسجام و وحدت مسلمانان بيان فرموده اند كه توانسته است به ميزان بسيار تعيين كننده اي مخاطرات و توطئه ها و دسيسه هاي شوم استكبار جهاني را به حداقل كاهش دهد با توجه به گستردگي موضوع، بررسي تمام ابعاد موضوع در يك مقاله نمي گنجد. اما در اين نوشته به دليل رعايت اصل اختصار و همچنين كاربردي بودن بحث شمه اي از ديدگاه اسلام (قرآن، نهج البلاغه، نهج الفصاحه و غررالحكم) در ارتباط با اتحاد و انسجام اسلامي بررسي مي شود.